فقه یا حقوق؟ مسأله این است.

بسم الله الرحمن الرحیم

در این جا به برخی از محاسن رشته «فقه و مبانی حقوق اسلامی» نسبت به رشته «حقوق »اشاره می کنیم:

 

«اولاً» شکی وجود ندارد که بر ای تسلط بر نظام حقوقی ایران، باید بر متون فقه، اصول فقه و قواعد فقه مسلط یود.

«ثانیاً» قانون مدنی ایران به عنوان مهمترین قانون در حقوق خصوصی و قانون مجازات اسلامی به عنوان مهمترین قانون در حقوق جزایی، ترجمان فقه امامیه به زبان فارسی هستند.

«ثالثاً» به استثنای مباحث عبادی در فقه، سایر مباحث و ابواب فقهی همچون عقود و ایقاعات در سایر نظام های حقوقی به جز ایران هم مطرح است و قریب به اتفاق این مباحث اگر نگوییم همه این مباحث عقلی و منطقی می باشد.

«رابعاً» مواد ماهوی قوانین ایران غالباً ریشه فقهی دارند و مواد شکلی قوانین هم اگر تطابق فقهی نداشته باشند، تعارضی هم با فقه ندارند.

«خامساً» به دلیل وجود دروسی همچون منطق و فلسفه، قدرت استدلال ایشان به مراتب از دانشجویان حقوق بهتر است.

«سادساً» با گذراندن واحدهای درسی ادبیات عرب، صرف و نحو، عربی دانشجویان فقه بسیار قوی تر می باشد و موجب تقویت قدرت فقهی ایشان خواهد شد، چرا که زبان تخصصی فقهی، عربی است.

«سابعاً» هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی حقوق و هر وکیل و قاضی دانش آموخته حقوق به خوبی می داند برای انجام کارهای پژوهشی و رساله کارشناسی ارشد و دکتری و تحقیقات و مقاله لا جرم  و فهم عمیق قوانین باید به سراغ منابع معتبر فقهی برود و این مهم میسر نمی شود جز با دانستن زبان تخصصی فقه که همان زبان و ادبیات عرب است.


فقه و مبانی حقوق اسلامی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خدمات دارالترجمه ها یک استکان چای داغ سوله آذین صدرا | سوله سبک زینگ ، سامانه جامع حمل و نقل کشوری مجله ویکندر آپشن خودرو | گندم کار Tourism appwebsiteseo هازارد موزیک بــروز مطالب ویژه و تاپ هاست رایگان